ZASADY ŻYWIENIA DZIECI W PRZEDSZKOLU

28 sierpnia 2021

Drodzy Rodzice,

Zastanawiacie się zapewne, co Wasze dziecko będzie jadało w przedszkolu? Czy nie będzie chodziło głodne? A może zostanie zmuszone do zjedzenia posiłku, którego tak nie znosi? I czy aby na pewno jego jadłospis będzie dobrze skomponowany?

Kontrola przedszkolnego jadłospisu

Za żywienie dziecka w Przedszkolu odpowiedzialna jest Pani Teresa Biniarz – szefowa kuchni i Pani Hanna Chęś – intendentka, które zajmują się prawidłowym komponowaniem posiłków dla dzieci. Jadłospisy układa się zgodnie z zaleceniami. O ich przestrzeganie w przedszkolach dba Państwowa Inspekcja Sanitarna (sanepid), która przeprowadza kontrole oceniające m.in. przedszkolne jadłospisy.

Zasady żywienia w przedszkolu

To podstawowe zasady komponowania przedszkolnego jadłospisu:

Na talerzu dziecka muszą znajdować się produkty z 5 grup tj.: produkty zbożowe; mleko i produkty mleczne; mięso, drób, wysoko gatunkowe wędliny, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych; warzywa i owoce; tłuszcze. Ważne jest urozmaicenie posiłków. To znaczy, że na obiad nie podaje się kilku ciężkostrawnych potraw (np. zupy grochowej i kapusty) lub dań przyrządzonych tą samą techniką kulinarną (np. smażonej ryby i frytek). Ideałem jest posiłek lekkostrawny z dodatkiem gotowanych i surowych warzyw.

W przedszkolnych posiłkach przeważać muszą pokarmy zmuszające do żucia. Bo jeśli zbyt często podaje się trzylatkowi papki, dziecko nie uczy się prawidłowo żuć (to ma negatywny wpływ na zgryz), a poza tym rozleniwia się i po jakimś czasie po prostu nie chce mu się pogryźć nawet skórki z chleba.  

Przedszkolne menu uwzględnia bieżącą porę roku i wykorzystuje owoce i warzywa sezonowe, bo to one zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Zimą częściej sięga się po mrożonki.

Kaloryczność i wartość posiłków w przedszkolu  

Pani intendent i panie kucharki dbają również o kaloryczność posiłków, a sanepid ocenia wartość energetyczną obiadowej porcji. Według zalecanych norm całodzienna wartość energetyczna powinna wynosić ok. 1200-1700 kcal i choć wartość ta może się wydawać zbyt duża, trzeba pamiętać, że dziecko nie jest zmuszane, a jedynie zachęcane do zjedzenia całego posiłku.
Sanepid sprawdza również, czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych (m.in. białka, witamin i składników mineralnych). Jeśli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, wydaje przedszkolu odpowiednie zalecenia.

Kontrola przedszkolnego jadłospisu przez rodziców.

Jeśli chcecie Państwo sprawdzić żywienie waszego dziecka w przedszkolu, wystarczy przeczytać jadłospis, który obowiązkowo musi być wywieszany na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej. Szybko zorientujecie się, czy jest urozmaicony i zawiera dużo owoców i warzyw.

Czy dzieci mogą przynosić do przedszkola własne jedzenie?

Ponieważ przedszkole bierze odpowiedzialność za żywienie dzieci na swoim terenie, dzieci nie mogą przynosić własnych kanapek, napojów czy smakołyków. Poza tym dziecko powinno jadać regularnie. Gdy przed obiadem zje przyniesionego przez siebie cukierka , nie będzie mieć już apetytu na zupę i drugie danie.

Czy alergik może chodzić do przedszkola?

Tak, pod warunkiem, że dyrekcja przedszkola wyraziła zgodę na przyjęcie takiego dziecka. Są bowiem alergie, które wymagają ściśle restrykcyjnej diety, a przedszkole może nie mieć warunków do jej przestrzegania. Jeśli jednak dziecko uczulone jest tylko na kakao czy rybę, nie powinno być żadnych problemów z jego przyjęciem. Trzeba tylko pamiętać o poinformowaniu wychowawcy o alergii dziecka oraz dostarczyć zaświadczenie lekarskie wraz z oświadczeniem rodzica o specjalnych wymaganiach żywieniowych.

sprawdź nasze
Najnowsze aktualności

Sprawdź wszystkie
9 maja 2024

Wakacyjny dyżur

czytaj
24 stycznia 2024

REKRUTACJA

Uchwala-nr-LVI-408-22-Rady-Miejskiej-w-Solcu-Kujawskim-z-dnia-25-listopada-2022-rokuPobierz Zarzadzenie-nr-V-14-24-Burmistrza-Solca-Kujawskiego-z-dnia-23-stycznia-2024-rokuPobierz…

czytaj
1 września 2023

GODZINY OTWARCIA

Od 1 września 2023r. przedszkole będzie czynne w godzinach 6.30-16.30.

czytaj