„Pierwszy dzień w przedszkolu”

23 sierpnia 2021

Pierwszy dzień w przedszkolu może być bardzo stresujący dla rodziców dwuipółletnich dzieci, trzyletnich, czteroletnich a nawet pięcioletnich. I choć różnica wieku, w której dzieci debiutują w placówce oświatowej jest spora, to niepokoje związane z tym wydarzeniem są podobne. Co równie istotne: wcale nie jest powiedziane, że dziecko nieco ponad dwuletnie poradzi sobie gorzej w przedszkolu niż trzylatek. Wiele zależy od przygotowania malca, temperamentu i dotychczasowych doświadczeń.
Postanowiliście, że przedszkole na tym etapie rozwoju malca to najlepsze wyjście?
Zatem trzymajcie się tych argumentów, które przekonały Was, że maluch najlepiej będzie rozwijał się w przedszkolu. Wasze opanowanie i przekonanie, że dokonaliście słusznego wyboru to najlepszy sygnał dla dziecka. Nie jest tajemnicą, że maluch szybko przekonuje się do rozwiązań, w które wierzy mama czy tata. Gdy dziecko zauważa wahanie, niepokój, stres, wszystkie te emocje również mu się udzielają.

POBUDKA
Pierwszy dzień w przedszkolu warto rozpocząć od wcześniejszej pobudki, by mieć czas na spokojne przygotowanie się do wyjścia. Pośpiech w tym ważnym dla malca dniu nie jest wskazany.

Dobrze spakować plecak i ubrania do założenia w pierwszym dniu przedszkola wcześniej.
Najlepiej wybrać:

– spodnie z gumką w pasie (łatwe w zdejmowaniu)

– kapcie na rzepy, których zakładanie malec poćwiczy wcześniej
– do plecaka warto spakować: spodnie na zmianę, majtki, bluzkę oraz oczywiście kapcie

KTO ODPROWADZA?

Generalnie zasada jest taka, że do przedszkola powinna odprowadzać malca ta osoba, która jest bardziej stanowcza i zdecydowana. Rodzic bardziej wrażliwy, skłonny do płaczu powinien zostać w domu.
Niestety nie zawsze mamy wybór i czasami musimy skorzystać z pomocy osoby trzeciej: babci czy cioci (o ile odprowadzenie dziecka w pierwszym dniu przedszkola przez „nie-rodzica” nie zwiększy stresu malca).
Nie mówmy dziecku „odbiorę cię po obiadku”, „przyjdę po podwieczorku”, bo dziecko będzie traktowało to zapewnienie bardzo dosłownie i poważnie (chyba, że zamierzamy przyjść dokładnie po skończeniu posiłku, a nie na przykład pół godziny czy godzinę później).
Gdy tylko skończy się posiłek, będzie oczekiwało rodzica. A gdy ten nie przyjdzie od razu, pojawi się rozpacz.

Ponadto dobrze pamiętać o tym, by spokojnie pożegnać się z dzieckiem, przekazując go nauczycielce. Wymaganie od nauczycielki, by wyrwała rozkrzyczanego malucha z rąk rodziców to nieporozumienie. Maluch taką sytuację odbiera bowiem jak zagrożenie.

MIMIKA I GESTYKULACJA
Czytając o pierwszych dniach w przedszkolu, niemal w każdym artykule zapoznamy się z tę samą radą, by rozstania były krótkie, a rodzicowi pozostawiającemu malucha poza domem, nie schodził uśmiech z twarzy.

Dlaczego mamy się żegnać krótko? To proste, bo przedłużające się rozstania są dla dziecka bardziej  bolesne. Doświadczone nauczycielki przedszkola takie postępowanie wręcz określają jako największy błąd, jaki może zrobić rodzic. Również dlatego, że mama czy tata zapewniający, że „wszystko będzie dobrze”, kurczowo trzymający dziecko w ramionach,
całujący i tłumaczący niejako swoją decyzję, dają dziecku do zrozumienia coś innego. Mianowicie, że czują niepokój i stres, który szybko udziela się przyszłemu przedszkolakowi.
PO PRZEDSZKOLU
Po pierwszym dniu w przedszkolu maluch może być mocno zmęczony, zwłaszcza jeśli przebywał w nowym miejscu więcej niż cztery godziny. Dlatego lepiej tak wszystko zaplanować w domu, by nie musieć zostawiać kilkulatka samego, tylko poświęcić mu maksymalnie dużo czasu i uwagi. Dobrze wcześniej przygotować obiad dla pozostałych członków rodziny, zrobić porządki w domu i jeśli to możliwe, zorganizować opiekę dla młodszego rodzeństwa, by móc spędzić trochę czasu tylko z dzieckiem, które przeżyło swój pierwszy dzień w przedszkolu.
Musimy być również gotowi na różne reakcje: płacz, marudzenie, a nawet agresję.
Dziecko na nasz widok w szatni przedszkola może wybuchnąć płaczem jak również prosić nas o to, by pozostawić je w przedszkolu dłużej.Warto przemyśleć, co w danej sytuacji postanowimy, by nie okazywać zbędnego wahania przy malcu.

NARZEKANIE

Jeśli dziecko po przedszkolu żali się, narzeka na panie, kolegów, spokojnie wysłuchaj i nie komentuj. Nie roztkliwiaj się nad tym, nie pocieszaj na siłę. Jeśli coś Cię niepokoi, porozmawiaj o tym z nauczycielką. Dzieci około trzy-czteroletnie często fantazjują i opowiadają niestworzone rzeczy. Nie dlatego, że kłamią, ale dlatego, że wizje z wyobraźni mieszają się im z rzeczywistością. Pierwszy dzień w przedszkolu to trudny czas nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i wykazać zrozumieniem. Tym bardziej, że początkowy entuzjazm malucha do przedszkola i brak płaczu nie gwarantują, że po weekendzie czy kilku tygodniach maluch nie będzie przeżywał rozłąki tak, jak na początku inne dzieci. Ponadto wysyłając malca do przedszkola, trzeba się liczyć z tym, że dziecko, które prawie nie chorowało, zacznie często przynosić do domu infekcje. Na szczęście większość problemów szybko mija. Gdy przedszkolak po kilku tygodniach nie zaadaptuje się, warto porozmawiać z nauczycielkami i w razie potrzeby z psychologiem.

Artykuł pochodzi ze strony www.sosrodzice.pl/pierwszy-dzien-w-przedszkolu

sprawdź nasze
Najnowsze aktualności

Sprawdź wszystkie
9 maja 2024

Wakacyjny dyżur

czytaj
24 stycznia 2024

REKRUTACJA

Uchwala-nr-LVI-408-22-Rady-Miejskiej-w-Solcu-Kujawskim-z-dnia-25-listopada-2022-rokuPobierz Zarzadzenie-nr-V-14-24-Burmistrza-Solca-Kujawskiego-z-dnia-23-stycznia-2024-rokuPobierz…

czytaj
1 września 2023

GODZINY OTWARCIA

Od 1 września 2023r. przedszkole będzie czynne w godzinach 6.30-16.30.

czytaj